Według UKE w 2021 roku w Polsce prawie co trzeci 5- i 6-cio latek korzystał z internetu. Powoli przestaje już dziwić widok dwulatka z telefonem. Co robić? Zakazać internetu i elektronicznych urządzeń, czy wspierać dziecko w bezpiecznym i uważnym poznawaniu świata online ? Zofia Wojnowska, dyrektorka Przedszkola Samorządowego, jest zdania, że należy działać i uczyć od najmłodszych lat. Jej zdaniem dziecko prędzej czy później zetknie się z siecią. Powinno więc być przygotowane. 

Nauczycielka dostosowała podręcznik Asów Internetu, który był przeznaczony dla starszych dzieci, do potrzeb przedszkolaków. Wykorzystała uniwersalne wartości programu Asów Internetu i zaczęła uczyć najmłodszych poprzez rozmowę, zabawę czy ćwiczenia plastyczne.  

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Przedszkole to najlepszy moment na wprowadzenie młodych ludzi w świat Internetu i technologii, bo to właśnie wtedy dzieci uczą się jak nawiązywać kontakt i budować relacje z rówieśnikami.  Nabywają ciekawości świata, empatii, zaradności i otwartości. Jednocześnie jest to moment, w którym nauczyciel jest dla nich wzorcem, przewodnikiem i ma autorytet” tłumaczy Zofia Wojnowska.   

Poniżej obejrzyj relację fotograficzną z zajęć Asów Internetu w Przedszkolu Samorządowym w Grabownicy Starzeńskiej. 

Case study Asów Internetu i zajęć z Zosią Wojnowską