Coraz więcej gier cyfrowych posiada funkcje online i umożliwia użytkownikom i użytkowniczkom interakcje ze sobą. Wspólne granie w sieci pomaga rozwijać kompetencje współpracy w grupie, daje możliwość poznawania osób z różnych krajów, często jest świetną okazją do praktycznej nauki angielskiego. Jednak, gdy jako rodzice i nauczyciele myślimy o nawiązywaniu relacji w internecie, pojawia się wiele wątpliwości. Jak zadbać o to, aby kontakty online były bezpieczne? 

  1. Rozmawiaj. Zainteresuj się tym, co robi Twoje dziecko, poznaj jego świat. Może wspólnie zagacie w jego ulubioną grę? Przy okazji zwróć mu uwagę , na co powinien lub powinna  uważać i jakimi informacjami nie powinna się dzielić.  Przypomnij o wartościach, które są równie ważne zarówno w świecie online, jak i offline — rozsądek, uważność, siła (asertywność), życzliwość i odwaga. Możecie je razem poćwiczyć, wspólnie grając w ulubioną grę Asów Internetu — Interlandię. 
  2. Zaangażuj się. Dowiedz się, czy dana gra jest odpowiednia dla osoby w wieku Twojego dziecka, a może  ma dostępne funkcje kontroli rodzicielskiej? Niektóre tytuły, jak np. Roblox, chronią dzieci nie tylko przed nieodpowiednimi treściami, ale i ukrywają wrażliwe informacje jak np. adres zamieszkania, na wypadek ich udostępnienia.  
  3. Obserwuj. Platformy takie jak Steam pozwalają graczom i graczkom wspólnie bawić się i wzajemnie śledzić swoje postępy. Jednak nie zawsze wiadomo, kto jest po drugiej stronie. Dlatego warto towarzyszyć dziecku i rozmawiać z nim o świecie online, pozwoli to w porę zorientować się , z kim najmłodsi spędzają czas online — ze szkolnymi kolegami, czy z nieznaną i starszą osobą.
  4. Wyznaczaj granice. Nikt nie jest w stanie z góry określić, ile czasu można spędzać przed ekranem. . Wspólnie z dzieckiem zastanówcie się, ile czasu potrzebuje na bycie w świecie online, a ile na inne aktywności. Postaraj się wysłuchać jego potrzeb. Nie oceniaj.  Ważne jest, żeby zabawa online nie zakłócała innych czynności jak sen, nauka czy czas spędzany z rodziną
  5. Reaguj. Jeśli zauważysz ryzykowne zachowania i nieodpowiednie treści, działaj. Przede wszystkim podziel się swoimi obawami z dzieckiem, wytłumacz, skąd wynikają Twoje obawy. Razem możecie blokować i zgłaszać administracji agresywnych lub podejrzanych użytkowników i użytkowniczki. Także czasem trzeba powiedzieć „nie”, jeśli zabawie zaczną towarzyszyć negatywne emocje jak złość czy frustracja. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie gier na dzieci, zachęcamy do obejrzenia nagrania z webinaru Zyty Czechowskiej i Marcina Perfuńskiego „Jak gry cyfrowe wpływają na rozwój dziecka?”. Dowiesz się, jak dzieci poprzez gry mogą się uczyć, jaki jest ich wpływ i jak możecie poprzez wspólną zabawę wzmocnić Wasze relacje. Nagranie znajdziecie tutaj: