Czy wiesz czym jest kradzież tożsamości i jak się przed nią uchronić? W czasach wszechobecnej sieci i social mediów cyberprzestępcy coraz częściej zamiast do kieszeni, sięgają po nasze dane osobowe. Niestety, na celowniku również są dzieci. 

W samych Stanach Zjednoczonych w 2020 ponad 1,25 nieletnich stało się ofiarami cyberprzestępców. Ponad połowa z nich miała mniej niż 9 lat. Dane, zdjęcia i dokumenty najmłodszych mogą służyć do m.in. wyłudzania pożyczek lub do podszywania się.  

Niestety takie sytuacje zdarzają się również w Polsce — według badań Publicznego Instytutu Badawczego NASK już co piąty nastolatek i nastolatka doświadczyli przemocy w sieci, a co dziesiąty podszywania się. Co robić? 

Uważaj na podejrzane sygnały, weryfikuj strony i dziel się przykładem! Możesz pobrać i sprawdzić raport Biura Informacji Kredytowej (BIK) dla siebie i dla dziecka przez stronę lub aplikację swojego banku. Reaguj na nieznane Ci przelewy na koncie i odmowy zapłaty. Ucz i rozmawiaj o sieci z dzieckiem — z całą rodziną możecie skorzystać z Poradnika Asów Internetu, który pomoże w tej rozmowie i wzmocni Wasze kompetencje cyfrowe. 

Możesz także zainstalować specjalną aplikację do ochrony rodzicielskiej jak Google Family Link czy mOchrona instytutu NASK. Pamiętaj jednak — żadne rozwiązanie nie zastąpi rozsądku i rozwagi!