11 lutego, po raz pierwszy w Polsce, odbyła się Konferencja Asów Internetu organizowana przez Fundację Szkoła z Klasą i Google. Asy Internetu to darmowy program edukacyjny oferujący między innymi scenariusze lekcji wokół bezpieczeństwa w sieci, darmowe webinaria dla rodziców, bezpłatne warsztaty i szkolenia dla nauczycieli. W konferencji wzięli udział nie tylko nauczyciele i rodzice, ale przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych w całym kraju. Spotkanie było tłumaczone symultanicznie na Polski Język Migowy.

Tylko na platformie konferencyjnej było Was z nami ponad 9000, w tym prawie 1900 nauczycieli i rodziców oraz 7300 uczniów. Konferencja była także chętnie oglądana na YouTube i Facebooku. Łączna liczba odsłon Konferencji na kanale YT oraz fanpage’u Fundacji na FB to 70 000.

Lekcje online o bezpieczeństwie w internecie

Do udziału w pierwszej części konferencji zaprosiliśmy uczniów i uczennice z klas 5-7 szkół podstawowych. Specjalnie dla nich trenerki i trener Asów przygotowali interaktywne warsztaty wokół wartości programu: Rozsądku, Uważności, Siły, Życzliwości i Odwagi. Do tego dodaliśmy pełne inspiracji filmy z akcji społecznych wokół bezpieczeństwa w sieci i wartości programu, przygotowane przez zespoły uczniowsko-nauczycielskie z całej Polski.

Podczas przerw uwagę publiczności przykuwali młodzi prowadzący konferencję – Agata Guza i Jan Modrzyński z Kenga Edukacja oraz gra drużynowa. Na platformach streamingowych czat został rozgrzany do czerwoności – tak wiele osób chciało odpowiadać na pytania z lekcji, dzielić się swoim doświadczeniem, a także zadawać pytania osobom prowadzącym.

O Życzliwości mówił Kamil Śliwowski. Były pytania o to, jak radzić sobie z nieżyczliwością w sieci, z groźbami czy wykorzystywaniem zdjęć przez osoby trzecie. Pytania i historie młodych osób poruszały wiele ważnych i trudnych kwestii, których doświadczają w codziennym życiu. Po raz kolejny zobaczyliśmy, jak ważne jest tworzenie bezpiecznej przestrzeni, aby o tym rozmawiać.

Trenerka Iza Meyza, która prowadziła lekcję o Odwadze w pelerynie Harrego Pottera, była pytana o to, jak walczyła ze swoim strachem. Uczniowie i uczennice dzielili się też swoimi obawami i nieprzyjemnymi wspomnieniami i ze świata online i offline, a Iza proponuje, aby pokonywać je małymi kroczkami, najlepiej przy wsparciu drugiej, bardziej doświadczonej, zaufanej osoby. Co to znaczy być odważnym w sieci? Tego dowiecie się, jak obejrzycie lekcję.

Niezapomniane wprowadzenie do lekcji o Sile zrobiła bez wątpienia Iwona Cugier, która zainspirowała się czołówką z Gwiezdnych Wojen, czym całkowicie oczarowała młodych słuchaczy i słuchaczki. Dalsza część lekcji dotyczyła supermocy, które może posiąść każdy i każda, czyli umiejętności tworzenia silnych zabezpieczeń w sieci. Jak to zrobić? O tym więcej w nagraniu z lekcji. Przy okazji zdradzimy, że grę drużynową Asów Internetu podczas konferencji wygrała Drużyna Siły.

Wspaniałe lekcje – o rozsądku i uważności – poprowadziły także Barbara Krywoszejew i Joanna Stompel. Liczba pytań i interakcji z prowadzącymi przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Warto je także obejrzeć z uczniami i porozmawiać o tym, jak nie dać się nabrać w sieci oraz co to znaczy udostępniać z głową.

Część pierwsza konferencji dobiegła końca szybciej niż się spodziewaliśmy. Na czacie pożegnały nas smutne głosy, „że to już”, „że dlaczego tak krótko” i „że z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wydarzenie”. My też czekamy na kolejne spotkanie z Wami!

Przeżyj to jeszcze raz, czyli zapraszamy do obejrzenia nagrań z lekcji Asów Internetu na naszym kanale YouTube. Można je wykorzystywać podczas zajęć zarówno w edukacji zdalnej, jak i stacjonarnej.

A po przerwie wykłady i rozmowy o internecie i technologiach dla nauczycieli i rodziców

Kolejne dwie części konferencji przygotowane zostały z myślą o dorosłych, a prowadzili je: Marta Florkiewicz-Borkowska, znana jako Pani Flobo, i Kamil Paździor – nauczyciele i trenerzy Asów Internetu – oraz Marcin Perfuński, czyli superTATA.tv i członek Rady Rodziców Asów Internetu.

Marta i Kamil z właściwym sobie poczuciem humoru zaprosili nas do obejrzenia trzech świetnych wystąpień eksperckich: dr Karola Jachymka o języku młodzieżowym w internecie, Anny Mierzyńskiej o tym, jak walczyć z fake newsami oraz hakera Pawła Ngei, który opowiadał o praktycznym podejściu do bezpieczeństwa w sieci. Tak jak wcześniej, nie zabrakło pytań i komentarzy na czacie. Osoby uczestniczące były zaskoczone ilością i znaczeniem skrótów i symboli używanych przez młode osoby w internecie oraz były pod wrażeniem bardzo praktycznych wskazówek z pozostałych dwóch wykładów. Nie ukrywamy, że również dla osób z Fundacji Szkoła z Klasą niektóre informacje były zaskakujące.

Marcin Perfuński także urzekł publiczność swoim poczuciem humoru oraz… tańcem w rytm piosenek o internecie śpiewanych przez dzieci, które realizowały asową akcję społeczną. Członkowie i członkini Rady Rodziców Asów Internetu rozmawiali o tym: Jak o sieci gadać z dziećmi?. Mama i blogerka Magda Mikołajczyk, znana jako MatkoJedyna, i tata oraz aktor Rafał Cieszyński wielokrotnie podczas spotkania odnosili się do własnego doświadczenia, zarówno zawodowego – osób na co dzień pracujących i komunikujących się przy pomocy internetu – jak i prywatnego, w końcu nasi goście to przede wszystkim rodzice. Podkreślali potęgę rozmowy, towarzyszenia dziecku w sieci oraz rozwijania zaufania w relacjach z dzieckiem. Równie ważny był wątek współpracy pomiędzy rodzicami i nauczycielami po to, by dzieciaki były coraz sprawniejsze i bezpieczniejsze w internecie oraz żeby sieć stawała się przyjaźniejszym i przyjemniejszym miejscem dla wszystkich.

Kontynuacja programu Asy Internetu – darmowy kurs online dla nauczycieli oraz nowe materiały edukacyjne dla klas 1-3 szkoły podstawowej

Podczas konferencji uchyliliśmy rąbka tajemnicy o tym, co się będzie działo w programie już na wiosnę. Ruszy bezpłatny kurs online Asów Internetu (będzie można uzyskać certyfikat) oraz przygotujemy nowe materiały edukacyjne dla klas 1-3 szkół podstawowych. Potem zaplanujemy szkolenia, webinaria i wiele niespodzianek. Zapraszamy już dzisiaj!

Nagranie z całej Konferencji wraz z tłumaczeniem migowym oraz rozpiską minutową można znaleźć na naszym kanale YouTube.

Polecamy również scenariusze lekcji z propozycjami zadań i aktywności dla uczniów wokół wartości Asów Internetu, które można zrealizować zarówno podczas lekcji w klasie jak i lekcji zdalnych. Materiał edukacyjny można znaleźć na naszej stronie.

Dziękujemy za wsparcie partnerom naszego wydarzenia: Superbelfrzy, Digitalni i kreatywni – nauczyciele z pasją, Zaproś mnie na swoją lekcję.