Zapraszamy Was, Drogie Nauczycielki i Nauczyciele, razem z Waszymi uczniami z klas 5-7 na trzy 30-minutowe spotkania z Nauczycielami Roku: Martą Florkiewicz-Borkowską i Przemkiem Staroniem, którzy rozmawiają o bohaterach książki Asy Internetu i Turniej, o wartościach i o bezpieczeństwie w internecie. 

Rozsądny, Uważna, Silna, Życzliwy i Odważny personifikują różne wartości ważne w programie Asy Internetu. To superbohaterowie bez peleryn, którzy mają cechy i  zachowują się w sposób, który pomaga im być bardziej bezpiecznymi w sieci. 

Zapraszamy Was do przeżycia przygód razem z bohaterkami i bohaterami opowiadań i do zrobienia zadań, które Wam proponujemy – dla siebie, razem w klasie albo do zrobienia czegoś wspólnie dla innych. 

Jeśli chcesz porozmawiać z uczniami o tym, jak w internecie być uważnym i rozsądnym, obejrzyj razem z nimi pierwszą lekcję Asów Internetu. Dowiecie się, kim są Rozsądny i Uważna i jakie mają supermoce, czyli cechy i zachowania, które pomagają im być bezpiecznymi w sieci i wygrać w Turnieju Trójmyślowym. 

 

ROZSĄDEK to udostępnianie z głową. Zachęcamy do tego, żeby: 

 • zastanowić się nad tym, co udostępniamy w sieci i komu
 • pomyśleć o konsekwencjach udostępniania
 • zachowywać wrażliwe dane dla siebie

Nie daj się nabrać – o tym mówi UWAŻNOŚĆ. Tu pokazujemy, jak:

 • poznawać różnice między prawdą i fałszem
 • rozpoznawać próby wyłudzenia informacji i jak je zgłaszać
 • zauważać, że coś może być oszustwem

 

Jeśli bardziej ciekawi Ciebie i Twoich uczniów, jak rozwijać swoją siłę i odwagę w internecie, posłuchajcie rozmowy o Silnej i Odważnym. Jakie oni mają asy (internetu) w rękawie? Obejrzyjcie i spróbujcie razem zrobić wybrane ćwiczenie z jednego z opowiadań. 

SIŁA to chronienie swoich sekretów. To:

 • branie odpowiedzialności za chronienie ważnych informacji
 • tworzenie niepowtarzalnych i łatwych do zapamiętania haseł

A ODWAGA zachęca do rozmawiania o wątpliwościach oraz do:

 • sprzeciwiania się, gdy widzimy niewłaściwe zachowania w sieci
 • powiedzenia komuś, kiedy widzimy coś, z czym nie czujemy się dobrze, co nas zaniepokoiło
 • zgłaszania, kiedy widzimy złe traktowanie osób w internecie

 

Wreszcie ostatnia lekcja jest o życzliwości na co dzień i w sieci. Życzliwy mierzy się z różnymi trudnościami, bo w dzisiejszym świecie życzliwość nie jest doceniana. Możemy to zmienić razem z Życzliwym, bo ŻYCZLIWOŚĆ jest fajna. Zachęcamy Was do:

 • korzystania z internetu, by szerzyć dobro
 • blokowania złośliwych i niewłaściwych zachowań w sieci
 • sprzeciwiania się znęcaniu i zgłaszania takich sytuacji.