Ruszyły szkolenia Asów Internetu! Zaczęliśmy od Warszawy, ale już niedługo będziecie mogli spotkać nas w całej Polsce. Zanim trenerzy i trenerki pojawią się w kolejnych miejscach, chcieliśmy opowiedzieć Wam jak pracujemy i jak wyglądają nasze warsztaty

Za nami pierwsze dwa spotkania o cyberbezpieczeństwie i cyfrowym obywatelstwie z nauczycielami i nauczycielkami z Warszawy i okolic. Dzięki uprzejmości  Centralnego Domu Technologii spotkaliśmy się w nowoczesnych i świetnie wyposażonych salach warsztatowych, w których na co dzień odbywać się będą zajęcia dla dzieci, młodzieży i nauczycieli wg. metodologii STEAM (science, technology, engineering, art and maths, nauki przyrodnicze, technologiczne, inżynieria, sztuka i matematyka).

Pierwszy z pakietu dwóch warsztatów, które proponujemy nauczycielom, trwa pięć godzin zegarowych i poświęcony jest wprowadzeniu uczestników w szczegóły programu. Wspólnie sprawdzamy jak w praktyce korzystać ze scenariuszy lekcji Asów Internetu, jak uczyć o cyberbezpieczeństwie i w jaki sposób przygotować się do pracy z uczniami nad projektami w wykorzystaniem elementów metody design thinking (myślenia projektowego). Co to dokładnie dzieje się na warsztacie?

Po pierwsze wspólnie ćwiczymy wybrane scenariusze lekcji  Asów Internetu (które można w każdej chwili pobrać i  już teraz korzystać z nich na lekcjach). Przechodzimy je wspólnie tak, jak mogłoby się to odbyć w szkole, modyfikując zagadnienia by były ciekawe i praktyczne również dla nauczycieli (przyglądając się różnym zjawiskom w sieci, takim jak hejt czy phishing, pokazujemy przykłady, odpowiednie zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dorosłych).

Po drugie o cyberbezpieczeństwie staramy się opowiadać w sposób praktyczny. Proponujemy proste ćwiczenia i narzędzia, które mogą przydać się każdej osobie na co dzień, np. Firefox Monitor, który powiadamia nas jeśli nasze dane – adres mailowy i hasło – wyciekną i powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo danych. Rozmawiamy również o tym, jakie motywacje stoją za różnymi zjawiskami w sieci i szukamy  ich pozytywnych stron. Wierzymy, że w internecie czeka na nas wiele dobrego i chcemy Was o tym przekonać.

Trzeci, najważniejszy element naszych warsztatów, to metoda design thinking. Podzielimy się z Wami wiedzą i doświadczeniem, które Fundacja Szkoła z Klasą zgromadziła na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wprowadzimy Was do metody i pokażemy jej pięć etapów, ale przede wszystkim będziemy przekładać teorię na praktykę, korzystając z własnych narzędzi. Wszystkie będziecie mogli potem wykorzystać w Waszych szkołach. Poznacie na przykład Ciastka, który pomaga wejść w buty (empatyzować) z przyszłego odbiorcy szkolnych działań i przyda się Wam i Waszym uczniom przy planowaniu szkolnych projektów.

Brzmi inspirująco? Jeśli chcielibyście wziąć udział w naszym programie zapiszcie się zgłaszając swoją szkołę przez formularz. Czekamy na Was!