Rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga to postawy, których na co dzień potrzebuje każdy obywatel i obywatelka – zarówno w sieci, jak i offline. W programie Asy Internetu wierzymy, że dzięki nim nasze życie – i prywatne, i publiczne będzie bogatsze i bardziej bezpieczne.  Oto jak rozumiemy te postawy:


ROZSĄDEK

Rozsądek to mądrość, rozwaga, inteligencja. Zakłada odpowiedzialność i dojrzałość, trzeźwy namysł, a nawet odrobinę sprytu. Rozsądek nierozerwalnie związany jest z wyobraźnią. Pozwala na podjęcie decyzji odpowiedniej do okoliczności, pomaga przewidzieć konsekwencje własnych działań i uniknąć błędów. Zdrowy rozsądek jest jedną z najważniejszych cech, pozwalających mądrze i świadomie korzystać z sieci.

W internecie rozsądek oznacza, że:

 • Szanuję prywatność i granice innych, nawet jeśli różnią się od naszych.
 • Przewiduję potencjalne skutki udostępniania i publikowania niewłaściwych informacji.
 • Proszę o pomoc i radę w niejasnych, kontrowersyjnych i trudnych sytuacjach.
 • Staram się tworzyć i utrzymywać swój prawdziwy i pozytywny wizerunek w sieci.


UWAŻNOŚĆ

Uważność polega na zwracaniu szczególnej uwagi na to, co dzieje się wokół, na skupieniu się na tym, co tu i teraz. Oznacza też rozwagę i ostrożność w podejmowaniu decyzji. Osoba uważna nie podejmuje decyzji pochopnie, pod wpływem złych emocji, dba o to, żeby rozważyć różne możliwe reakcje i ich prawdopodobne konsekwencje.

W internecie uważność oznacza, że:

 • Rozumiem, że informacje w sieci niekoniecznie są prawdziwe.
 • Wiem, w jaki sposób unikać wyłudzania informacji i dlaczego to jest tak groźne.
 • Potrafię określić wiarygodność stron i innych źródeł informacji, nie daję się “wkręcać”.
 • Rozpoznaję manipulacje, twierdzenia bez pokrycia, fałszywe promocje i nagrody oraz inne internetowe oszustwa.


SIŁA

Siły nie rozumiemy w tutaj jako tężyzny fizycznej, ale jako wewnętrzną moc i umiejętność bronienia własnych poglądów i wartości, które za nimi stoją. Siła oznacza też, że wiemy, że mamy prawo do prywatności i potrafimy ją chronić. Pozwala zdecydować, czym i z kim się podzielimy i pomaga trwać w tym postanowieniu.

W internecie siła powoduje, że:

 • Rozumiem, dlaczego prywatność jest ważna i jak wiąże się z bezpieczeństwem w sieci.
 • Umiem chronić to, co dla mnie ważne w sieci, w tym moje dane i zdjęcia z mojego życia. Wiem, jak stworzyć mocne hasło i robię to.
 • Korzystając z różnych narzędzi i usług w internecie, potrafię zastosować ustawienia, które chronią przed hakerami i innymi zagrożeniami.


ŻYCZLIWOŚĆ

To naszym zdaniem najważniejsza cecha każdego obywatela. Życzliwość oznacza sympatię i zrozumienie, dbałość o dobre samopoczucie własne i innych. Powiązana jest z szacunkiem do innych i do siebie, pozwala budować dobre relacje oparte na zaufaniu oraz trosce o sprawy własne i wspólne, tworzy dobrą atmosferę i społeczny kapitał. Pomaga dobrze współpracować, nie oceniać zbyt pochopnie, wspierać się tam, gdy czujemy, że to potrzebne.

W internecie życzliwość oznacza, że:

 • Zwracam uwagę na język i obrazy, których używam w sieci.
 • Dbam o dobre samopoczucie innych, wspieram ich, gdy dzieje się coś niepokojącego.
 • Traktuję każdego – znajomego czy nieznajomego z szacunkiem, nie używam obraźliwych określeń.


ODWAGA

Odwaga pomaga w odnaleźć się w najtrudniejszych sytuacjach. Nie oznacza braku lęku, raczej gotowość do stawienia mu czoła. Oznacza, że potrafimy przyznać się, że potrzebujemy czyjejś pomocy i otwarcie o nią poprosić. Pomaga poruszyć trudne dla nas tematy. Znaczy też, że nie boimy się stanąć w obronie innych, kiedy tego potrzebują. To zwykle znaczy dla nich dużo więcej niż myślicie!

W sieci odwaga znaczy, że:

 • Rozumiem, jakie sytuacje wymagają skorzystania z pomocy innych.
 • Przyznaję się, gdy w sieci dzieje się coś złego i nie boję się tego zgłosić i poprosić o pomoc.
 • Dbam o to, żeby innym w sieci nie stała się krzywda, staję w obronie słabszych.
 • Reaguję szybko, ale w przemyślany sposób – nie udaję, że nic się nie stało, gdy widzę, że ktoś jest niesłusznie lub atakowany czy wykluczany.